Pärnumaa turismiettevõtjate ühendus algatas eeskujuliikumise „MAKSUD MAKSTUD!“

Pärnumaa turismisihtkoha juhtimise, arendamise ja turundamise MTÜ Destination Pärnu töötas välja ja rakendas ausa äri põhimõtteid rõhutava motivatsioonimärgise „Maksud makstud!“. See antakse ettevõtjale, kes kinnitab, et on kõik riiklikud ja kohalikud maksud deklareerinud ja tasunud ning järgib hea äritava põhimõtteid.

Tegemist on vabatahtliku eeskujuliikumisega

MTÜ Destination Pärnu liige, Lottemaa teemapargi tegevjuht Margit Toodu ütles, et tegemist on vabatahtliku eeskujuliikumisega. „Tänases majandussituatsioonis on riik hädas ja maksude laekumine võtmeküsimus. Otsustasime tulla riigile appi, et makse laekuks rohkem juba käesolevast aastast. Korrektse maksukäitumise väärtustamine aitab parandada üldist ettevõtluskeskkonda ning tõsta seeläbi ka külastusmajanduse teenuse kvaliteeti. Usume, et hea äritava on järjest olulisem väärtus ja ostuotsuse kriteerium,“ ütles Toodu.

Eeskujuliikumise algatanud Pärnumaa turismiettevõtjad kutsuvad külastusasutuste kliente veenduma, kas asutusel on ”Maksud makstud!” märgis ning tunnustama oma valikutega vastutustundlikke ettevõtjaid. Majutusäris ehk külalislahkuse sektoris üldine finantskoormus tõuseb, kuna igasugune ebastabiilsus, olgu selleks pandeemia, sõda või energiahindade kõikumine, lööb turismiettevõtteid valusamalt. Näiteks tähtajaliste hooajatööliste värbamise ja koolitamise kulud tuleb kanda igal aastal, sõltumata sellest, kas nad järgmisel aastal tagasi tulevad. See tekitab tugeva surve maksudest kõrvale hoidmiseks.

Ideed toetavad erinevad organisatsioonid ja linnavalitsus

Pärnu abilinnapea Irina Talviste ütles, et korrektne maksukäitumine näitab ettevõtte kultuuri. „Kvaliteetne juhtimine, kohustuste täitmine, maksude maksmine näitab ka suhtumist personali. Mitmed maksud laienevad otseselt töötajatele. Noorena me sellele väga ju ei mõtle, aga ümbrikupalk mõjutab ju meie pensionit. Maksude maksmine näitab ka suhtumist oma riiki. Turistidele Eestist rääkides kiidame me oma koduriiki. Näitame seda kiitust ka makse makstes,“ kutsus Talviste üles.

Ka Maksu- ja Tolliamet kutsub kõiki suvel Pärnumaad külastavaid inimesi üles eelistama just „Maksud makstud!“ märgisega ettevõtteid. „Ausa ettevõtja esmane huvi on võrdne konkurents. Lisaks on vastutustundlikkus ning oma riigi ja inimeste hoidmine auasi, mistõttu kiidab ka Maksu- ja Tolliamet Pärnumaa ettevõtjate algatust,“ ütles Maksu- ja Tolliameti peadirektor Raigo Uukkivi. „Ka klientidena võiksime selgelt märku anda, et eelistame neid ettevõtteid, kes seisavad makse makstes Eesti inimeste heaolu eest.“

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Killu Maidla rõõmustab Pärnakate initsiatiivi üle: „Varimajandus on palju suurem probleem kui riik seda täna näeb. On tänuväärne, et ettevõtjad on ise sellise kampaania algatanud ja otsivad probleemile lahendust. Euroopas on laialdaselt kasutusel toitlustusteenuste soodsam käibemaksumäär, mis aitab sektoris varimajandust vähendada ja suurendab seeläbi ka maksutulu. Meil seda vahendit ei ole. Samas on oluline tagada õiglased konkurentsitingimused ettevõtetele, kes on ausad ja riigile lojaalsed. See märgis on ettevõtjate meeleheitlik samm õigluse suunas ja loodan, et ka riik siinkohal appi tuleb. Iga töötaja väärib ausat tasu. Ja iga ettevõte õiglast ja läbipaistvat ettevõtluskeskkonda.“

Maksukäitumist saab vaadata igaüks

Destination Pärnu liikme sõnul on võimalik teha väga lihtne taustauuring. Igaüks võib äriregistrist vaadata, kui palju on üks või teine ettevõte tasunud tööjõumakse. Arvestatud ja tasutud maksusumma põhjal saab hinnata, kas kõik maksud on makstud. Kui üle kantud tööjõumaksude summa on ebareaalselt madal, tähendab see, et mõni töötaja on töötanud tasuta – või saanud palka ümbrikus.

„Kui võtta näidiseks üks tavaline 40-kohaline laudadega restoran, on sellise saali teenindamiseks on vaja vähemalt 3 kokka, 1 köögiabiline, 1 nõudepesija ja 5 saaliteenindajat. Kokku 10 inimest. Jagage ettevõtte poolt tasutud tööjõumaksud kümnega, tuletage sealt töötajale makstud netopalk ja hinnake ise, kas sellise palgatasemega saab pädevaid inimesi tööl pidada,“ soovitas Toodu.

„Pärnumaa on motivatsioonimärgise pilootregioon ning me usume, et selle kasutuselevõtt tõstab meie kuvandit vastustundliku sihtkohana. Loodame, et liikumine laieneb kiiresti ka teistesse Eesti piirkondadesse, sest eeskujulik maksukäitumine parandab kogu Eesti elukeskkonda,“ märkis Margit Toodu.

„Palgakulude kasv on viimastel aastatel olnud hiiglaslik ning see teeb eelkõige liiga neile ettevõtetele, kes korrektselt makse maksavad. Võrreldes ümbrikupalga maksjatega on inflatsioonisurve ausatele maksumaksjatele vähemalt 50% võrra raskem. Välja võiks tuua ka konkurentsi hooajaliste ettevõtete tööjõuturul, kus lühiajaliste tööde puhul saab noorele inimesele tihtilugu kaalukausiks suurem palganumber,“ ütles DP liige.

Liituda saab alates 13. juulist

Motivatsioonimärgise „Maksud makstud!“ taotlusi hakkab MTÜ Destination Pärnu juhatus läbi vaatama alates 13. juulist ning märgise eeltaotluse on juba esitanud näiteks Estonia Spa Hotels AS, Hestia Hotel Strand, Purjelaev Hoppet, Lottemaa teemapark, Rannahotell, Tervise Paradiis, Tervis Ravispaahotell. Taotlemiseks vajaliku statuudi leiab veebilehelt makstud.ee, lisainfo ja küsimused e-posti aadressil info@destinationparnu.ee.

Viimased uudised